3 Milyon Suriyeli’nin Kimlik Bilgileri Nasıl Sızdı: Yerlikaya’ya Operasyon Mu Çektiler?

Geçen hafta Kayseri’de 7 yaşındaki Suriyeli bir kız çocuğunun, Suriye bir kişi tarafından taciz edilmesiyle patlak veren olaylar, birçok kentte Suriyelilere yönelik saldırılara dönüştü.

Olaylarla eş zamanlı olarak Suriye’nin kuzeyindeki Türk TIR’larına ve Türk bayrağına yönelik saldırılar başladı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la Erdoğan’ın görüşeceği haberleri de ardından geldi.

Konunun devamı olarak Telegram gruplarında 3 milyon Suriyeli’ye ait kimlik bilgileri, adresler ve telefonlar sızdırıldı.

Bu tehlikeli durum ise, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya yönelik bir operasyon olarak algılandı.

Yerlikaya sıklıkla, Eski bakan Süleyman Soylu’ya yakın isimler tarafından “etkisiz kaldığı” gerekçesiyle hedef alınıyor.

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin de Yerlikaya’nın koltuğunu salladığı, gitmesi için Erdoğan ile sıkı pazarlıklar yaptığı, siyaset kulislerine yansıyan haberler arasında.

NASIL SIZDI?

Ad, adres, telefon numarası bilgilerin yer aldığı listelerin hangi kaynaktan Telegram gruplarına sızdığı bilinmiyor. Suriyelilerin pasaport bilgileri sadece İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı’nda bulunuyor.

HESABIN YÖNETİCİSİ 14 YAŞINDA

İçişleri Bakanlığı’ndan konuyla ilgili şu açıklama yapıldı:

“Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığımız tarafından yürütülen çalışmalarda; ‘Ayaklanış#Türkiye’ rumuzlu bir sosyal medya hesabından bugün, ‘Saat 19.00-20.00 arası Sultanbeyli’de ayaklanma çıkarmaya başlayacağız’ şeklinde paylaşım yapıldığı görülmüştür.

Yapılan incelemede sosyal medya hesabının yöneticisinin 14 yaşındaki E.P. olduğu tespit edilmiştir. Aynı hesaptan Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin kimlik bilgilerinin paylaşıldığı da anlaşılmıştır.

E. P.’ye İstanbul Çocuk Şube Müdürlüğü tarafından gerekli işlem yapılmıştır.

Ülkemizde karışıklık çıkarmak isteyenlere, provokasyonlarına çocukları alet etmek isteyenleri tek tek yakalayıp adalete teslim edeceğiz.

Konuya ilişkin soruşturma geniş çaplı yürütülmektedir.”

RESMİ AÇIKLAMA GELDİ

Göç İdaresi Başkanlığı, Suriyelilerin kimlik bilgilerinin sızdırıldığı iddialarına dair açıklama yayımladı.

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı, Türkiye’de geçici koruma kapsamında bulunan Suriyelilerin kimlik bilgilerinin sızdırıldığına dair iddialara ilişkin açıklama yaptı.

Başkanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, iddialar hakkında açıklama yapma ihtiyacının ortaya çıktığı kaydedildi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

– Söz konusu bilgiler incelenmiş ve Göç İdaresi Başkanlığımızdaki güncel bilgilerle uyuşmayan bilgilerin yer aldığı tespit edilmiştir. Bu nedenle, bu verilerin hangi yıllara ait olduğunun, hangi kaynaktan, hangi tarihte alındığının belirlenebilmesi ve kamuoyuna sağlıklı bilgi verilmesi için geniş çaplı soruşturma başlatılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir